Obec Nagybörzsöny

17.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Prvými obyvateľmi boli Sarmatáni, neskôr Germánske kmene, Avari, Huni Slovania a nakoniec Maďari. Meno pochádza pravdepodobne z názvov Bersen, Wersen po nemecky, výraz Persen pochádza zo Slovanského jazyka a znamená "Žijúci - Bývajúci na kopci"...

Banícke počiatky obce siahajú do rokov okolo 1200.
Vtedy tu András II usídlil Tirolských baníkov. Kráľ Žigmund prizval Sasských osadníkov v roku 1400 a v 1417 dostalo sídlo banské výsady.

Neskôr ťažba zlata a striebra sa natoľko rozmohla, že osada dostala mestské práva. Úpadok nastal až po vpáde Turkov v XV-XVI storočí. Po oslobodení krajiny spod Tureckej nadvlády bane opäť otvorili, ale zlato sa tu už neťažilo. Bane fungovali až do roku 1956. Po tomto období uskutočnili prieskumné práce rozsiahleho okolia, ktoré trvali až do druhej polovice 90- tých rokov. Po ukončení prieskumu zasypali všetky štôlne a 1000 ročná minulosť banského mesta bola ukončená.

TÁJHÁZ - ĽUDOVÝ DOM

Budova pochádza z XVII storočia a bola dlho majetkom banského gazdu. Sú tu vystavené predmety každodenného života dedinčanov, ľudové kroje, staré dochované spisy o živote a dejinách obce. Môžete sa tu oboznámiť s nástrojmi a spôsobom práce baníkov od stredoveku až po dnešné dni.
KOSTOL SV. ŠTEFANA Z 13. STOROČIA

Pri západnej hranici obce je postavený kostol v románskom štýle. Pravdepodobne ho postavili v XIII storočí. Vďaka Tureckým hordám sa v Maďarsku zachovalo veľmi málo takýchto pamiatok a čo ostalo, už vďaka vrtochom dejín nie je v Maďarsku. Tento kostolík je najzachovalejšou historickou pamiatkou tohto druhu z 13. storočia na území Maďarska.