Mesto Szentendre

14.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Severne od Budapešti sa pred návštevníkom otvára úchvatná panoráma hôr, Dunaja a roviny. Mestečko Szentendre, ležiace na pravom brehu veľtoku pri južnej bráne ohybu Dunaja, sa svojou mediteránnou atmosférou stalo jedinečnou turistickou atrakciou, ako aj mestom umení. Szentendre je bohaté na pamätihodnosti: záujemcov očakáva množstvo kostolov, galérií a múzeí...

Privítajú vás tu malé námestia, krivoľaké úzke uličky a pravoslávne srbské kostoly, ktoré vytvárajú svojskú atmosféru. Spoločne s barokovými meštianskymi domami dodávajú mestu idylický výzor. Malebný ráz nadobudlo mesto vďaka Srbom, ktorí sem utiekli v čase tureckých nájazdov. Szentendre je aj dnes mestom múzeí a kostolov. Spomedzi srbských má najkrajší ikonostas gréckokatolícky episkopálny chrám. Sakrálne umenie maďarskej pravoslávnej cirkvi, ikony, zlatnícke práce a textílie sú vystavené v Múzeu srbskej ortodoxnej cirkvi.

Staré rozľahlé centrum mesta je netypickým mestom Maďarov. Mesto formovala aj dodnes tu žijúca početná menšina Srbov, s prekvapením zistíte že názvy ulíc sú dodnes vypísané cyrilikou. Táto menšina si tu dodnes zachováva svoje tradície a pravoslávnu vieru. V meste je viacero pravoslávnych kostolov, ktoré sú počas sezóny prístupné verejnosti. Úzke uličky a kameňom vykladané cestičky, poprepájané schodmi hore a dole, vám dajú cítiť, akoby ste sa prechádzali v malebnom mestečku pri brehu Jadranského mora.

Prechádzať sa naozaj oplatí, za každým rohom, alebo zákrutou je menšie múzeum, galéria, alebo obchod zo skutočnými krásami ľudovej zručnosti. Skoro každá reštaurácia má niečo jedinečného, v jednej sa cítite ako v stredovekom hradnom salóne, v inej, kde sme boli my, vám visí nad hlavou zbierka 4000 druhov peňazí z celého sveta, čo tu nechali na pamiatku hostia. Vynikajúce maďarské vína môžete ochutnávať v ozajstnej hlbokej vínnej pivničnej reštaurácii. Cukráreň s múzeom cukrárskych nástrojov z minulého storočia, tú kde pán Dobos vymyslel dobošovú tortu, nájdete v tomto meste. Krásnym zážitkom pre deti je aj veľké marcipánové múzeum. Nanešťastie všetkých detí sú dobroty za sklom, a nanešťastie všetkých rodičov je na prízemí múzea obrovská cukráreň plná tisícov dobrôt. :-) Na veľkú radosť vašich ratolestí môžete pokračovať s múzeom bábik, ale ani my dospelí sme sa nenudili. V meste je 34 múzeí a galérií. Od cirkevných po obrazy, sklo a keramiku, ľudovú kultúru, výstava minerálov a ešte všeličo iné. Toto mesto je tiež známe aj svojimi kostolmi. Spomedzi srbských má najkrajší ikonostas gréckokatolícky episkopálny chrám. Sakrálne umenie maďarskej pravoslávnej cirkvi - ikony, zlatnícke práce a textílie sú vystavené v Múzeu srbskej ortodoxnej cirkvi.
Pre tých odvážnych a bohatších je tu dokonca aj kasíno.

Asi tri kilometre od centra mesta sa nachádza najväčší skanzen v Maďarsku. Má rozlohu viac ako 46 hektárov a približuje tradíciu štyroch maďarských oblastí, život, kultúru bývania a ľudovú architektúru.