Letecká magnetomeria v okolí Štúrova alebo archeomagnetizmus

25.10.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Výskumy a fotografie vyhotovil PhDr. Ivan Kuzma

Pri skúmaní zmeny magnetického poľa sa nám oproti ostatným fyzikálnym poliam Zeme ponúka možnosť skúmať jeho dávnu históriu, ktorá je podobne ako zvuk na magnetofónovej páske, zaznamenaná v horninách. Horniny obsahujú magnetické minerály (magnetit, hematit, ilmenit, pyrhotín a i.), ktoré sa zmagnetizujú pri vzniku horniny úmerne k smeru a intenzite magnetického poľa vtedy pôsobiaceho.

Túto informáciu o remanentnej magnetizácii (pokiaľ sa výraznejšie nezmení pri ďalších geologických procesoch) je možné zistiť v laboratóriu na vzorkách. Variácie intenzity zmeny magnetického poľa s periódou približne 500 rokov, sa dajú využiť aj v archeológii na datovanie takých objektov, ako sú steny remeselníckych pecí, alebo prepálené zbytky obranných valov a konštrukcií. Touto problematikou sa bližšie zaoberá archeomagnetizmus.

Ako laik a neznalý problematiky tu viem uverejniť len výsledky a fotografie s pred mnoho rokov. Skúsim zistiť niečo presnejšie. Ale neviem o tom že by v týchto lokalitách robili v minulosti archeologické vykopávky.

PrílohaVeľkosť
PDF icon Magnetometria214.2 KB