Cyklovýlet do Chľaby

14.02.2009 - posledná úprava článku.

Obrázok používateľa Willant

Táto cesta vás zavedie do obce Kamenica nad Hronom, červené turistické značenie v tejto dedine tu pokračuje ku krásnej výhliadke na dve mestá a údolie Dunaja, ak sa ale vydáte po tejto asfaltovej ceste ďalej určite neoľutujete. Po dedine Kamenica nad Hronom nasleduje rovná cesta v údolí dunajskej nížiny, na ľavo je prekrásna panoráma Kováčovských kopcov - Skaly, na pravo raj rybárov a rekreantov túžiacich po tichu a chladivej vode Dunaja. Je to ideálne miesto pre rodinný piknik a celodenný výlet spojený s varením gulášu.

Dedina Chľaba je úplný koniec Slovenska tu ďalej nijaká cesta nevedie, nakoľko ale máme Schengen môžete a kľudne prebrodiť cez Ipeľ do Maďarska. Po príchode som na toto miesto som stretol podobnou turistickou chorobou postihnutého ako som ja - cyklistu ako si práve osúšal nohy po prechode cez Ipeľ. Po výmene skúseností a diskusii čo kde zaujímavého uvidieť, každý pokračoval po svojej ceste. Urobil som pár veľmi krásnych fotiek a otočil som sa do dediny.

Pred príchodom sem moje oči zbadali na ľavej strane cesty 300 rokov staré pivnice vyhĺbené do ílovitej zeme. najstaršie sú vraj pri cintoríne a na začiatku dediny.

Pred tým ako sa vyberiete k cintorínu, pozrite si pivničné múzeum pri kostole.
Múzeum bolo akože otvorené v roku 2003. Otvorené inak nie je. Kľuč majú na Obecnom Úrade, v sobotu a v nedeľu je to samozrejme úplne bez šance sa tam dostať. Víno tam nie aj tak, len vinárske pomôcky. Dvere sú po celý rok otvorené takže dnu je vidieť cez mreže.

Tu za tou pivnicou je približne ten koniec dediny kde som stretol toto cyklistu končí sa dedina a aj naša krajina. Vráťme sa ešte na chvíľu k cintorínu.

Vstupná brána je veľmi pekná vyrezávaná, priam ľudové umelecké dielo, za bránu a oplatí vojsť, cintorín je na návrší, na jednej strane je Dunaj a panoráma pohoria Piliš dole v doline je riečka Ipeľ.
Na druhej strane rieky je Maďarsko s krásnym pohľadom na hory pohoria Börzsöny.

Fotografie...